Haber

Tarihi camide bulunan denge sütunları 3 büyük depremde zarar görmedi.

Tarihi camide bulunan stabilite kolonları 3 büyük depremde hasar görmedi

ELAZIĞ – Elazığ’ın tarihi İzzet Paşa Camii’ndeki stabilite sütunları 3 büyük sarsıntının ardından kusursuz bir şekilde döndü.

Elazığ’da 1866 yılında dönemin Valisi Hacı Ahmet İzzet Paşa tarafından yaptırılan İzzet Paşa Camii, bir asırlık hizmetten sonra yıkılmak üzereyken 1967 yılında yıkılmıştır. Yeniden inşasına başlanan cami, 1972 yılında tamamlanarak bugünkü halini almış ve yeniden ibadete açılmıştır. Türkiye’nin nadide eserlerinin ortasında yer alan ve şehirle özdeşleşen cami, özellikle mihrabındaki 2 adet sağlamlık sütunuyla büyük ilgi görüyor. Tarihi cami, 2020 yılında Elazığ’da meydana gelen son iki büyük deprem olan 6.8’i atlatmayı başarmış ve herhangi bir hasar almamıştır. Herhangi bir nedenle çökme veya kayma olup olmadığını belirlemek için camiye konulan sağlamlık kolonları da kusursuz bir şekilde dönmektedir.

Cami ve sağlamlık direkleri hakkında bilgi veren Cami İmam Hatibi Mahmut Şakir Coşkun, “İzzet Paşa Camii Elazığ’ın harem-i şerif, ayna ve en büyük camisidir. Güzel ve sağlam bir eserdir. 2020 ve son olarak 3 büyük depremde son yaşananlarla birlikte hasarsız kalmıştır.İzzet Paşa Camii 1860’lı yıllarda dönemin valisi İzzet Paşa tarafından mescit olarak yaptırılmıştır.Daha sonra eski cami 1966 yılında yıkılarak bugünkü haline getirilmiştir. zamanında ihtiyaca cevap verememiş ve İzzet Paşa Camii bugünkü haline getirilmiştir.1970’li yıllarda açılışı yapılmıştır.Elazığ’ın en büyük, en keyifli ve en değerli yapılarından biridir. Halkımızın ilgi gösterdiği, ibadetini yaptığı, buluşma noktası olarak gördüğü Türkiye’dir.”

“En ufak bir kayma ve statik bozulma olsa kolonlar dönmez”

Mihrabın sağında ve solunda ikişer sütun olduğunu belirten Coşkun, “Biz bunlara stabilite sütunları diyoruz. Bunlar rahat dönüyor. Döndüğünde caminin sağlamlığının ve yapısının bozulmadığını gösteriyor. Bu camiyi de bunu düşünerek inşa etti. Statiğinde en ufak bir kayma, bozulma olsa bile sütunları geri gelmeyecek” dedi.

taraklihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu